Dieta optymalna

Dieta optymalna - szybkie i efektywne leczenie chorób

Na czym polega „zrównoważona dieta”?

Od około 40 lat, czyli od czasu propagowania diety niskotłuszczowej, opartej na produktach pochodzenia roślinnego, kondycja zdrowotna społeczeństw rozwiniętych ulega systematycznemu pogorszeniu. Mimo, że spada spożycie tłuszczu uznanego za wroga publicznego nr 1, to rośnie liczba ludzi otyłych, a miażdżyca naczyń krwionośnych jest obecnie plagą dotyczącą prawie wszystkich starszych osób. Mamy do czynienia z epidemią chorób nowotworowych, zwyrodnieniowych, a zaburzenia dysgastryczne są tak powszechne, że przestaje się je traktować jako choroby.

Dobitnym przykładem szkodliwości zalecanego sposobu odżywiania jest dramatyczny wzrost zachorowalności na cukrzycę typu 2. W ostatnich 20-stu latach liczba chorych w Polsce wzrosła z 2 do 5% i tendencja ta stale się utrzymuje. Diabetolodzy zamiast szukać rozwiązania tego problemu i starać się odwrócić tę tendencję, wpędzają tylko swoich pacjentów w coraz głębszą chorobę poprzez leczenie cukrzycy dietą, która oparta jest na węglowodanach, czyli cukrach. Tymczasem o wiele lepsze efekty pozwala osiągnąć zrównoważona dieta Kwaśniewskiego, o której lekarze często zapominają. Dieta cukrzycowa oparta jest na tzw. piramidzie żywieniowej, której podstawę stanowią produkty zbożowe składające się głównie z cukrów. Pacjentom zaleca się natomiast unikanie tłuszczów zwierzęcych mimo, że podnoszą one poziom glukozy we krwi, dlatego tradycyjna dieta w cukrzycy jest chuda, podobnie jak dieta dla otyłych. Mimo że, dla wielu może to być zaskoczeniem, to już od przynajmniej pół wieku wiadomo że, tłuszcze pokarmowe nie mają praktycznie możliwości odkładania się w naszym organizmie. Natomiast węglowodany zjadane w nadmiarze, są bardzo szybko przetwarzane i odkładane w tkance tłuszczowej, jak również naczyniach, tworząc złogi miażdżycowe.

Konkluzja jest taka: im więcej zjada się cukrów, tym łatwiej o otyłość, miażdżycę, a nawet cukrzycę. I nie ma tu znaczenia czy dostarcza się je pod postacią ciastek i cukierków, czy makaronu, ponieważ do krwiobiegu wchłaniane są i tak pod postacią prostych cząsteczek:

 • glukozy,
 • fruktozy
 • lub galaktozy

i w takiej postaci wchodzą w przemiany metaboliczne. Najciekawszą rzeczą jest to że, powinien wiedzieć o tym każdy lekarz, ponieważ informacje takie zdobywa się na pierwszych latach studiów i bez problemu można je znaleźć w podręcznikach do biochemii i fizjologii.

Dieta optymalna doktora Jana Kwaśniewskiego

Dr Jan Kwaśniewski od wielu lat stara się rozpropagować swoją dietę tzw. Żywienie Optymalne, dzięki której nie tylko można zapobiegać, ale również leczyć wiele chorób uznanych za nieuleczalne. Zadaje on kłam mitom o szkodliwości tłuszczu i zbawiennym wpływie spożywania dużych ilości owoców i przetworów zbożowych. Mimo że, w sposób logiczny przytacza niezbite fakty, na których oparł swoją optymalną dietę, przynoszącą skuteczne rezultaty nie tylko w przypadku odchudzania, to w świetle obowiązujących błędnych teorii, została ona okrzyknięta (bez sprawdzenia) wysoce szkodliwą. Dieta Kwaśniewskiego, znana również pod nazwą diety optymalnej, jako jedyna oparta jest na podstawach naukowych, a nie poglądach czy opiniach autorytetów w dziedzinie żywienia. Na podstawie zgromadzonych informacji dostępnych w piśmiennictwie naukowym, określił on niezbędne zapotrzebowanie dobowe człowieka na główne składniki pokarmowe, czyli białko, tłuszcze i węglowodany. Dieta optymalna jest to dieta zrównoważona, w której zaleca się spożywanie:

 • jedynie 50-70g węglowodanów na dobę,
 • ok. 60-90g białka,
 • tłuszczów w ilości ponad 150g.

Dzięki odpowiedniemu zapotrzebowaniu w energię i substancje odżywcze, organizm może doprowadzić do przebudowy chorych narządów i tkanek, a tym samym do wyleczenia chorób uważanych za nieuleczalne, a leczenie otyłości jest jednym z efektów ubocznych, jakie ma dieta kwaśniewskiego. Jako lekarz zajmuję się żywieniem optymalnym już od 15 lat i przez ten czas przeanalizowałem przypadki ponad 10 000 pacjentów wykorzystujących ten model żywienia. Mogę stwierdzić, że stosowanie optymalnej diety Kwaśniewskiego u nikogo nie było przyczyną pogorszenia stanu zdrowia, a u prawie wszystkich spowodowało bardzo znaczną poprawę lub pełne wyleczenie z dotychczasowych chorób. Dieta optymalna to nie tylko odchudzanie.

Optymalne żywienie i elektroterapia

W ośrodkach stosujących żywienie optymalne wykorzystuje się oprócz samej diety, również i inny wynalazek dr J. Kwaśniewskiego, jakimi są prądy selektywne - metoda umożliwiająca wpływanie w sposób nieinwazyjny na funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego, sterującego pracą narządów wewnętrznych. Połączenie obu metod, tj. leczenie dietą zrównoważoną i elektroterapia, daje wyniki tak dobre, że nie mogą w nie uwierzyć nawet lekarze, którzy mają kontakt z wyleczonymi pacjentami. To co jest codziennością dla lekarzy zajmujących się dietą optymalną (ponad 100 w Polsce), jest często odrzucane przez innych uznawane za kłamstwo lub szalbierstwo. Osobiście nie mogę się im dziwić, ponieważ przez wiele lat uczono nas, że istnieją choroby nieuleczalne, z którymi trzeba „nauczyć się żyć’’, co przyjmowaliśmy a priori za prawdę. Jak zatem traktować informację, że przy pomocy diety optymalnej i prądów można nie tylko przeprowadzić skuteczne odchudzanie, ale nawet w 2 tygodnie wyleczyć się z astmy (u dzieci wystarcza zwykle 7 dni) - przecież jest to choroba nieuleczalna? A cukrzyca? Jedno rozpoznanie u lekarza pierwszego kontaktu zostaje z pacjentem na cale życie i jeśli stosuje się on do diety cukrzycowej, to stale następuje pogorszenie jego stanu zdrowia. Tymczasem optymalne żywienie sprawia, że choroby tej można się pozbyć w czasie od 3 tygodni do 3 miesięcy, a skuteczność sięga 90%. Przy pomocy zabiegów, można dodatkowo pozbyć się towarzyszących powikłań, np. stopy cukrzycowej oraz przyśpieszyć leczenie miażdżycy.

Poza żywieniem optymalnym doktor Kwaśniewski opracował zabiegi prądami selektywnymi, które bardzo szybko doprowadzają do wyrównania zaburzeń ze strony układu krwionośnego takich jak: nadciśnienie czy chromanie przestankowe - tu poprawa wynosi średnio ok. 500% w czasie dwóch tygodni. Jeśli zachowuje się dietę zrównoważoną, to zazwyczaj nie ma potrzeby powtórnego stosowania zabiegów. Tymczasem tradycyjna dieta miażdżycowa nie wyleczyła do tej pory ani jednego pacjenta. Bardzo dobre efekty osiąga się również w leczeniu dietą i elektroterapią chorób kostno-stawowych, w których dzięki odpowiedniemu zaopatrzeniu w białka z grupy kolagenowych, możliwa jest przebudowa chrząstek i ustąpienie dolegliwości bólowych. Leczenie kręgosłupa i stawów mogą przyśpieszyć prądy selektywne. Odstawienie leków przeciwbólowych jest możliwe w czasie nawet do 10-20 dni. Leczenie dietą zdecydowanie najszybsze efekty przynosi w przypadku zwalczania dolegliwości towarzyszących chorobom układu pokarmowego, takich jak:

 • nadkwaśność i zgaga - bez leków cofa się już w pierwszych dniach stosowania diety optymalnej, a owrzodzenia żołądka i dwunastnicy goją się w drugim lub trzecim tygodniu,
 • choroby jelit, między innymi wrzodziejące zapalnie, które zwykle kończą się okaleczającą operacją, po wdrożeniu metod dr J. Kwaśniewskiego znikają po około 3 miesiącach,
 • choroby wątroby - w różnych stadiach jej uszkodzenia leczenie dietą trwa zwykle do pół roku (stosowana powszechnie dieta w chorobach wątroby oparta jest na niskowartościowych białkach i węglowodanach, które nie zawierają elementów potrzebnych do jej regeneracji,
 • choroby trzustki, które metodami tradycyjnymi jest długotrwałe i mało efektywne (ponieważ bazuje na kleikach węglowodanowych).

Ciekawym zastosowaniem prądów selektywnych jest leczenie wstydliwej dolegliwości kobiet w pewnym wieku, jaką jest nietrzymanie moczu. Właściwie na tę chorobę nie ma żadnych skutecznych leków, które choć przejściowo przynoszą poprawę i pozostaje jedynie leczenie operacyjne - czasem skuteczne, a czasem nie. Po zastosowaniu zabiegów u ponad 400 pacjentek przebywających w centrum żywienia optymalnego w Jastrzębiej Górze, wszystkie zgłosiły znaczne zmniejszenie dolegliwości lub ich całkowite ustąpienie w czasie krótszym niż 14 dni, czyli tyle ile trwa turnus rehabilitacyjny. Wśród wielu szybko ustępujących chorób po zastosowaniu optymalnego żywienia oraz prądów selektywnych można zaliczyć także:

 • nerwicę,
 • chorobę wieńcowa,
 • migrenowe bóle głowy
 • impotencja (tutaj sama optymalna dieta powoduje już dużą poprawę, a przy dołączeniu zabiegów może całkowicie ustąpić po 10 dniach leczenia i efekt utrzymuje się nawet latami).

 Oczywiście należy jeszcze raz podkreślić, że dla przeciętnego lekarza powyższe stwierdzenia dotyczące leczenia dietą muszą się wydawać niewiarygodne lub wręcz będą uznane za niemożliwe.

 Ciekawostką jest że, badania z zachowaniem przyjętych w nauce zasad, które w 1980 roku przeprowadzone zostały w Łódzkiej Akademii Medycznej, wykazały brak szkodliwości diety optymalnej i jej wysoką skuteczność w leczeniu chorób układu krążenia i otyłości. Pozytywnie wypowiedzieli się również recenzenci: prof. Tatoń i prof. Hasik. Przebadane i pozytywnie ocenione w czterech Akademiach Medycznych zostały również aparaty emitujące prądy selektywne i uzyskały również pozytywną opinię ministerstwa zdrowia. Od tamtej pory ani jeden z nich nie został wykorzystany w konwencjonalnym lecznictwie.