Leczenie otyłości

Leczenie otyłości: co jeść, aby nie przytyć?

Wśród wielu definicji otyłości trudno jest znaleźć tę idealną, a żaden ze wzorów na prawidłową masę ciała nie jest doskonały. Określenie wagi względem wzrostu nie zdaje egzaminu, bo przecież sportowcy (np. kulturyści), mimo że ich masa przekracza przeciętną, nie są otyli. Człowiek powinien ważyć (około) tyle kilogramów, ile w centymetrach mierzy ponad 100, przy czym należy przyjąć pewną tolerancję ze względu na wiek, płeć i budowę konstytucjonalną. Praktycznie otyłość można określić jako nadmiar tkanki tłuszczowej i taką zasadą najczęściej kieruje się w leczeniu otyłości. Rzeczywiście jej przyczyną jest dodatni bilans energetyczny, ale jego proste odwrócenie nie zdaje egzaminu, ponieważ człowiek, jak każdy ssak, reaguje zwiększeniem produkcji tłuszczu po okresie głodzenia. Diety dla otyłych oparte na:

  • warzywach,
  • owocach,
  • wysiłku fizycznym,

są przy tym wysoce szkodliwe. Szczególnie dla osób z chorobami układu krążenia czy cukrzycą. W przypadku takich pacjentów dieta dla otyłych powinna zostać opracowana przez specjalistę, z uwzględnieniem wszelkich niezbędnych składników odżywczych.

Optymalna dieta dla otyłych

Odchudzanie i dieta optymalna według zasad doktora Kwaśniewskiego przyśpiesza leczenie otyłości i jest najlepszą dietą dla otyłych. Żywienie optymalne często postrzegane jest jako dieta odchudzająca, ponieważ utrata wagi jest zmianą najbardziej rzucającą się w oczy. Regulacja ciśnienia krwi czy poziomu cukru nie są widoczne dla postronnych osób. Doktor Jan Kwaśniewski odkrył, że prawidłowo odżywiony organizm może poradzić sobie prawie z każdą chorobą, a nadwagę można z pewnością za taką uznać. Dlatego opracowana przez niego dieta pozwala na skuteczne leczenie otyłości. Obecnie większość lekarzy wie już, że otyłość jest chorobą cywilizacyjną związaną z trybem życia, jednak mimo to współczesna medycyna kiepsko sobie z nią radzi. Przeważająca większość ludzi nie musiałaby być otyła, gdyby tylko chciała. W krajach rozwiniętych nadwaga związana jest z dobrobytem. Ludzie mogą obecnie zjadać to, co chcą i ile chcą, a głównym powodem, którym się kierują jest przyjemność jedzenia. Pożywienie straciło w dzisiejszych czasach swą podstawową funkcję, jaką jest zaspokojenie energetycznych potrzeb organizmu i w coraz większym stopniu staje się wyrafinowaną rozrywką. Ludzie zjadają zazwyczaj znacznie więcej, niż potrzeba, by wyrównać wydatki energetyczne, zwłaszcza, że te ostatnie stają się coraz mniejsze. Nasza aktywność fizyczna jest obecnie patologicznie niska. Archeolodzy szacują, że człowiek pierwotny 90% czasu spędzał na poszukiwaniu jedzenia i z biegiem czasu ten odsetek stale spadał, a taki jak teraz, nie był nigdy. Aby dzisiaj zdobyć żywność wystarczy otworzyć lodówkę.

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta dla otyłych?

Przeciętny człowiek nie ma pojęcia, co jest dla niego dobre i kieruje się wzrokiem, smakiem i powonieniem, wybierając akurat najgorsze, czyli cukier pod różnymi postaciami. Według szacunkowych obserwacji przeciętny Polak zjada do 500g cukru na dobę, ale bywają i tacy, którzy pochłaniają i dwa razy tyle. Minimalne dobowe zapotrzebowanie na cukier wynosi koło 50-80 g. Przy pokryciu potrzeb energetycznych przez białko i tłuszcze pokarmowe nadmiar węglowodanów musi być odkładany „na zapas”. Człowiek nie ma praktycznie możliwości magazynowania cukrów i dlatego przerabia je na paliwo najbardziej wydajne, czyli tłuszcze i odkłada na cięższe czasy, której jednak nie nadchodzą. Już samo ograniczenie węglowodanów w pożywieniu daje prawie zawsze spadek masy ciała. Swoje diety dla otyłych oparli na tym doktor Lutz i Atkins, którzy zaproponowali po prostu ograniczenie cukru do minimum. Doktor Kwaśniewski poszedł jednak dalej i w swej diecie, która bez wątpienia może być propagowana jako dieta dla otyłych, określa dość precyzyjnie również ilości innych składników pokarmowych. Nasz organizm nie ma możliwości magazynowania białek i też je przerabia na tłuszcze, co jest niepotrzebnym wydatkiem energetycznym i może prowadzić do wzrostu masy ciała. Na diecie optymalnej:

  • kobiety chudną zazwyczaj 2-4kg miesięcznie (choć bywa, że znacznie więcej),
  • mężczyźni tracą na wadze znacznie szybciej, ok. 4-10kg miesięcznie w zależności od stopnia otyłości.

W Arkadii Lido w Jastrzębiej Górze podczas leczenia otyłości osoby z nadwagą otrzymują specjalnie zbilansowaną przez lekarza dietę oraz zabiegi prądami selektywnymi, które bardzo stymulują odchudzanie. Ta metoda leczenia jest skuteczna także w innego typu schorzeniach:

  • w leczeniu migreny porażennej,
  • w różnego typu bólach głowy,
  • w chorobach wrzodowych żołądka i dwunastnicy,
  • przy niedoczynności tarczycy.

Nasza wykwalifikowana kadra odpowiednio dobierze rodzaj zabiegu, obszar i czas jego aplikowania. Pierwsze efekty są szybko widoczne, a pozytywne rezultaty utrzymują się przez długi czas, dlatego serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego centrum żywienia optymalnego.